عملیات نوسازی تابلو های برقی در شرکت پالایش گازفجرجم
يادداشت احمد حسین محمدپو؛ رئیس تعمیرات برق
پس  از سی سال بهره برداری مداوم از کلید های M.C.C پست های فرعی 2 و 3،  کلید های این دو پست بر روی تابلو های EE-9112 (به ویژه کلید های فن های هوایی سرمایش و شیرین سازی) به مرور زمان مستهلک شده و  مشکلات عدیده ای بوجود آوردند  به گونه ای که بهره برداری از آن غیر ایمن و کار های تعمیراتی بر روی آن ها هزینه بر و نیاز به نفر ساعت بالایی شده بود.
 از جمله موارد متعدد پیش آمده برای این کلید ها می توان به سوختن پایه فیوز ها، بد شکل  شدن ساکت پلاگ ها و ناقص شدن  سلول این کلید ها اشاره کرد که برای رفع اشکال از بعضی از این موارد (از جمله سوختن پایه فیوز ها) نیاز به از سرویس خارج کردن نیمی از یک واحد پالایشی بود که در بعضی از مواقع تنها در زمان Total shutdown امکان تعمیر وجود داشت  (بنابراین تا آن زمان، فن مذکور غیر قابل بهره برداری بود).
 از اینرو ، بررسی جامع موضوع در دستور کار قرار گرفت و راه حل های ممکن مورد بررسی قرار گرفت و بعد از این بررسی ها، راه حل های ممکن و اقتصادی در وهله اول به تعبیه فینگر های قدرت (شبیه به کلیدهای مشابه در فاز دو) و در وهله دوم به تعویض و نوسازی socket-plug های آن ها خلاصه گردید.
 راه حل اول در همان مراحل ابتدایی امر و به دلیل بروز جرقه  در هنگام وصل یکی از کلید های پایلوت به طور کامل منتفی شد. بنابراین، راه حل دوم در دستور کار قرار گرفت. بعد از سفارش گذاری ساکت پلاگ ها و نصب بر روی بعضی از کلید ها (بعد از چندین مرحله برگشت و اصلاح آن ها به دلیل استفاده از جنس نامرغوب و وجود کربن در آن ها)، غالباً در حین کار مشاهده می شد به دلیل دفرمه بودن و از حالت نرمال خارج شدن سلول ها، fit کردن ساکت با پلاگ بسیار زمان بر و در بعضی از سلول ها غیر ممکن بود.
در بسیاری از موارد به دلیل عدم چفت شدن کامل پلاگ در ساکت و عدم وجود ارتباط کامل الکتریکی بین آن ها، به مرور زمان آرک های کوچکی درون کلید زده می شد که به دلیل ایجاد حرارت مداوم باعث آسیب به قطعات درونی کلید و یا سوختن پایه فیوز ها می گردید.
بعد از پایش نهایی وضع موجود و مشاهده نتایج راه حل های اولیه و ناکارآمد بودن آن ها برای غالب کلید ها و آسیب رسیدن مداوم به قطعات داخلی کلید و بالا رفتن روز به روز هزینه تعمیر و نگهداری آن ها و در بعضی از مواقع آسیب و سوختن الکتروموتور، تصمیم نهایی بر این گرفته شد کلید های فن های هوایی شیرین سازی و سرمایش از تابلوی اصلی جدا گردند و با سفارش گذاری 8 تابلو جدید و قرار دادن هر کدام کنار یکی از M.C.C های 8 گانه پست های فرعی دو و سه، کلید این فن ها بر روی این تابلوی جدید تعبیه شوند.
گفتني است  در حال حاضر  پروژه نوسازی  8 دستگاه از تابلوهای ایستاده برق جدید با همت و تلاش پرسنل تعمیرات برق  نصب و راه اندازی  گردیده وبه  بهره برداری رسیده است که در واقع این عملیات یکی از مهمترین اقدامات واحد تعمیرات در تحقق اقتصاد مقاومتی و با تکیه بر توان فنی و ظرفیت شرکت های تولید داخلی انجام گرفته  و در راستای پایداری تولید گاز پالایشگاه از اهمیت بسزایی  برخوردار است
                                                      
                                                     
 
 
   1398/8/22 10:45
  
تعداد بازدید :  103