پیام وزیر نفت به مناسبت روز ملی آتش نشانی و ایمنی
ضرورت تقویت سامانههای نظارتی برای پیشگیری از حوادث
وزیر نفت در پیامی ضمن تبریک روز ملی آتشنشانی و ایمنی گفت: تقویت سامانههای نظارتی برای پیشگیری از حوادث ضروری است و این مهم جز با اشاعه انضباط صنعتی در همه واحدهای سازمانی محقق نمیشود.
به گزارش شركت پالايش گازفجرجم، متن پیام بیژن زنگنه، وزیر نفت به شرح زیر است:
هفتم مهرماه یادآور پایمردی و جانفشانی آتشنشانان پالایشگاه آبادان است که به پاس تجلیل از رشادت شهیدان آتشنشان این پالایشگاه در دفاع مقدس به عنوان روز ملی آتشنشانی و ایمنی نام‌گذاری شده است.
اهمیت ذاتی و حیاتی صنعت نفت کشور ایجاب میکند تا افزون بر حفاظت از تاسیسات و سرمایههای فیزیکی این صنعت بزرگ، از نیروی انسانی آن که از جایگاهی ارزشمند و والا برخوردار است، به درستی صیانت شود.
درسآموزی از حوادث گذشته چه در سطح دنیا و چه در سطح صنعت نفت کشور حاکی از لزوم پایبندی عمیق کارکنان به‌ویژه مدیران ارشد به موازین HSE، ضرورت گسترش و تقویت سامانههای نظارتی و کنترل دقیق عملیات به عنوان حلقه نهایی پیشگیری از حوادث است و این مهم جز با اشاعه و تعمیم انضباط صنعتی در کلیه واحدهای سازمانی به خصوص تاسیسات عملیاتی، در اولویت قرار دادن آموزش مستمر و رعایت دقیق الزام و ضوابط ایمنی در همه سطوح، اقدامهای پیشگیرانه با مشارکت کلیه کارکنان و جلوگیری از فعالیتهایی که ریسک آن به‌درستی مدیریت نشده محقق نمیشود.
خوشبختانه امروز رویکرد صلاحیت حرفهای در تربیت نیروی انسانی کارآمد مورد توجه قرار گرفته و به یاری خداوند در سال جاری طرح تربیت و توانمندسازی فرماندهان صحنه حوادث صنعت نفت با معیارهای تخصصی صلاحیت حرفهای به اجرا درآمد که انتظار میرود در همه شرکتهای تابعه و شرکتهای واگذار شده به بخش غیردولتی نیز استمرار یابد.
در خاتمه از زحمات و تلاشهای آتشنشانان فداکار صنعت نفت قدردانی میکنم و از همه همکاران عزیز و مدیران صنعت نفت انتظار دارم با توجه به شرایط حساس کنونی که کشورمان در معرض توطئه و تحریم نابخردانه و ظالمانه آمریکا قرار گرفته است، ضمن تاکید بر اقدامهای پیشگیرانه، ایمنی را به‌عنوان یک ارزش بنیادین سرلوحه همه امور قرار داده و با اتخاذ تدابیر لازم (تخصیص منابع، تدوین و جاریسازی رویهها و دستورعملهای کاری و برنامهریزی آموزشهای اثربخش)، سطح آمادگی سازمانی در مواجهه با شرایط اضطراری را ارتقا داده و فرآیند تولید و پایداری تاسیسات را تداوم بخشند
   1397/7/7 10:32
  
تعداد بازدید :  277