با صرفه جویی سالانه 40 میلیارد ریال صورت گرفت:


انجام عمليات جايگزيني وبكارگيري كاتاليست جامد در شركت پالايش گازفجرجم
عملیات جایگزینی و بکارگیری کاتالیست جامد فرآيند جذب مركاپتان در شركت پالايش گازفجرجم با موفقيت انجام شده است و صرفه جويي 40 ميلياردي براي شركت داشته است.
رئيس مهندس فرايند در شركت پالايش گازفجرجم با اعلام اين خبر گفت:  انجام عملیات جایگزینی و بکارگیری کاتالیست جامد مربوط به فرایند مراکس/احیای سود(رسوبی در انبار)  اين شركت مي باشد.
وي افزود: با توجه به نقش مهم كاتاليست مراكس در فرآيند تصفيه گاز طبيعي و جذب ماده زائد (مركاپتان) ؛ تامین و استفاده مستمر از کاتالیست بصورت مایع ضروری بوده و از طرفی بدلیل وارداتی بودن اين ماده، سالیانه این شرکت متحمل هزینه های زیادي مي شده است.
مهندس سيد جعفر طاهري اضافه كرد:با پیگیری و بررسی کارشناسی در راستای استفاده بهینه از منابع، توسط مهندسی فرآیند و با همکاری اداره بهره برداری / آزمایشگاه صنعتی ضمن تدوین دستورالعمل مربوطه، عملیات محلول سازی كاتاليست جامد(رسوبي انبار)  انجام وسپس نسبت به تست میدانی اقدام بعمل آمد.
وي افزود: با توجه به بازخوردها و تحلیل داده های آزمایشگاهی، عملیات تست میدانی موفقیت آمیز ارزیابی و استفاده عملیاتی به صورت مستمر در دستور کار قرار گرفته است .
رئيس مهندسي  فرايند شركت پالايش گازفجرجم تصريح كرد: مصرف کاتالیست مراکس 29درصد  ماده فعال مایع،  سالیانه حدود 3 تن بوده که در حال حاضر با توجه به شرایط تحریم های ظالمانه و قیمت بسیار زیاد تأمین کاتالیست مایع دشوار شده که با انجام این عملیات جایگزین یعنی استفاده از کاتالیست جامد موجود در انبار مشکل کاملأ برطرف و پیش بینی می گردد تا 6 الی7 سال آینده نیاز به خرید کاتالیست مایع وجود نداشته باشد.
وي گفت : مصرف سالیانه ماده شیمیایی مذکور(کاتالیست جامد) علاوه بر صرفه جویی بالغ بر40 میلیارد ریال(4 میلیارد تومان)در سال، صرفه جویی در هزینه های مرتبط با فرایند های خرید در مدت زمان یاد شده در آینده را برای شرکت در پی خواهد داشت.
 
   1399/6/25 13:03
  
تعداد بازدید :  49