مهندس احمد علی نژاد طیّبی :
در عصر حاضر موفقیت فردی بدون مساعدت سایر همکاران امکان پذیر نمی باشد

بنام خداوند متعال  احمد علی نژاد طیّبی هستم استخدامی سال
۱۳۷۸  پالایشگاه گاز فجر جم که در ابتدای خدمت به مدت ۹ سال در اداره بهره برداری (واحدپالایش) مشغول انجام وظیفه بودم و مطالب فنی زیادی از همکاران محترم فرا گرفتم که در این فرصت از این عزیزان تشکر و سپاسگزاری می نمایم. در سال ۱۳۸۶ به علت اینکه تحصیلاتم در مهندسی مکانیک بود به اداره تعمیرات دپارتمان ماشینری(ماشین آلات دوّار) منتقل شدم و به مدت ۵ سال در این واحد مشغول فعالیت و کسب تجربه بودم تا اینکه در سال ۱۳۹۱ به علت انتقالی یکی از همکاران، پس از نیاز سنجی شغلی، بنا به تصمیم مدیرت وقت مجددا به اداره بهره برداری(آب،برق و بخار) برگشتم و تاکنون با علاقه فراوان در این واحد مشغول انجام وظیفه می باشم. به علت فعالیت  بیش از ۲ دهه در ۳ واحد فرایندی و فنی، تجارب بسیار ارزشمندی حاصل گردیده است و در چند سال اخیر  با توجه به علاقه مندی به کسب دانش، یک فرصت مطالعاتی حاصل گردید و در رشته مدیریت صنعتی( گرایش تولید) در مقطع دکتری در حال تحصیل می باشم(مرحله تدوین رساله) تا ان شاالله بتوانم در فرصت باقی مانده از خدمت در این مرکز صنعتی، با تلفیق دانش جدید آکادمیک و تجارب فنی هدفمندتر فعالیت نمایم.


 
چه عواملی می تواند در نمونه بودن یک فرد در سطح وزارت نفت اهمیت داشته باشد؟
ابتدا فرصت را مغتنم می شمارم  تا فرایند انتخاب کارمند نمونه در وزارت نفت را مختصر توضیح دهم.
انتخاب کارمند نمونه با رعایت بخش ۱۷ فصل نهم مجموعه مقررات اداری و استخدامی و شرایط عمومی مندرج در بند ۳ دستورالعمل انتخاب کارمندان نمونه، پس از ارسال نامه رسمی از طریق معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت به مدیران عامل شرکت های فرعی و پاراف مدیر عامل به مدیریت های مختلف درون سازمان جهت معرفی کاندیداها بر اساس رزومه و احراز شرایط  مندرج در دستورالعمل ازجمله: دریافت ارزشیابی ترفیعی عالی (A)  در ۳ سال گذشته (با اعمال فقط این شرط شامل کمتر از ۱۰٪  ازکارکنان هر سازمان را شامل می شود) ، سابقه کارمفید توام با فعالیت چشمگیر،  سوابق ترجیحا مدیریتی قابل قبول با توجه به رتبه سازمانی کارکنان، یادگیری و مستندسازی،رعایت اصول ایمنی و حفظ محیط زیست، مشارکت پذیری، خلاقیت و نوآوری و... ) انجام می گردد. بر اساس رویت مدارک مثبته فوق و امتیاز دهی(کمّی سازی) آیتم های فوق، در نهایت منتخبین به تعداد سهمیه مشخص شده به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی مستقر در وزارت نفت معرفی می گردند. سپس معاونت توسعه  مدیریت و سرمایه انسانی که ناظر قانونی می باشد کلیه مستدات ابرازی منتخبین را بر اساس معیارها و شاخص های اعلامی تقاضا، راست آزمایی و در نهایت کارمندان نمونه را بر اساس امتیاز مکتسبه انتخاب و معرفی می نماید.  با توجه به شفافیت و بروکراسی موجود در اجرای این فرایند کاملا مشخص است که، عدالت بدون توجه به روابط و قومیت و... کاملا از منظر ۳ گروه مختلف ( رییس مستقیم کارکنان منتخب در اعطای ارزشیابی ترفیعی عالی در طول ۳ سال گذشته، مدیران ارشد سازمان براساس پاراف مدیرعامل جهت بررسی و انتخاب کارکنان واجد الشرایط و مهمتر از این ۲ مورد ناظر بیرونی سازمان که معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت می باشد) رعایت می گردد.
البته در برخی از سازمانها این فرایند با استفاده از روش های نوین مانند: تاپسیس و AHP و حتّی تصمیم گیری چند معیاره  و نرم افزارهای مرتبط استفاده می شود ولی در صنعت نفت بر اساس ۵ معیار و ۲۹ شاخص توسط معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، کارکنان مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرند و در نهایت بر اساس سهمیه مشخص شده تعدادی از کارکنان انتخاب می شوند. قابل ذکر است در پالایشگاه گاز فجر جم به علت توانمند بودن کارکنان، اکثر کارکنان این مجموعه نمونه و الگو هستند.
قابل ذکر است که عوامل متعددی وجود دارد که ضروری است این عوامل، همه جانبه به موازات یکدیگر در کارکنان متبلور شود و رشد یابد که مهمترین این عوامل عبارتند از:
تلاش همسو و هدفمند با استراتژی، ماموریت و چشم انداز سازمان. توانایی تطابق سریع با محیط کار و محیط پیرامونی سازمان.
قدرت تجزیه و تحلیل، مسئولیت پذیری، توان برنامه ریزی و سازماندهی جهت حصول حداکثر راندمان، انعطاف پذیری، بازآموزی و ارتقای مهارت های شغلی، به روز بودن در زمینه های تحصیلی و کاری، صداقت سازمانی، برخورداری از وجدان کاری بالا، رعایت نظم و انضباط، سخت کوشی و تلاش چشمگیر، پیگیری مستمر  بر اساس وظایف محوله، پختگی و داشتن مهارت ارتباط کلامی مطلوب،  پرهیز از رفتار منفعلانه، رعایت ارزش های سازمانی، پشتکار مداوم و هدفمند، داشتن روحیه خلاق و نوآور، افزایش مستمر معلومات و مهارت های شغلی، انتقال معلومات و تجربیات از طرق مختلف، انجام وظایف شغلی محوله بدون نیاز به نظارت مستمر مافوق و حتی در صورت نیازِ سازمان همکاری در خارج از وقت اداری، وقت شناسی و استفاده موثر از اوقات اداری، رعایت سلسله مراتب اداری، مشارکت فعالانه و به موقع در جلسات و کمیته ها، ارائه راه حلهای مناسب و کاربردی برای حل مشکلات سازمان، ارایه پیشنهادات موثر و قابل اجرای دارای سود صرفه، ثبات در شخصیت و رفتار سازمانی، داشتن روحیه کار تیمی و دسته جمعی و اشتراک گذاری تجربیات و ایده ها، شناسایی به موقع نواقصات و مشکلات موجود در سازمان و ارجاع به مسئولین ذیربط و حتی تلاش و پیگیری جهت حل مشکل با کمترین هزینه، حضور موثر در سازمان بر اساس شرح وظایف محوله که همان تمرکز کامل و بدون حاشیه بر انجام وظایف محولّه سازمانی می باشد.
  تعامل سازنده با کل سازمان و محیط پیرامونی، در دسترس بودن و حضور به موقع در زمان نیاز، مسلط به دانش تحصیلات آکادمیک و همچنین فرایندهای تحت کنترل و  اجرای شرح وظایف سازمانی در بالاترین حد ممکن.
با توجه به اینکه تجمیع همه جانبه موارد فوق در خلال سالها فعالیت، با معیارها و شاخص های اعلامی وزارت نفت مطابقت دارد و همسو می باشد لذا تلاش جهت حصول موارد فوق، منجر به کاندیداتوری کارکنان جهت کارمند نمونه می گردد.
 
اثر بخشی و تلاش شغلی شما در به دست آوردن این موفقیت را تشریح فرمایید؟
واقعیت امر اینست که این موفقیت فردی نیست و با مساعدت همکاران محترم در رده های مختلف سازمان حاصل گردیده است. تلاش شغلی بنده با مساعدت کارکنان شریف پالایشگاه گاز فجر جم، در چند سال گذشته  بخصوص سال ۱۳۹۸  منجر به اقداماتی گردید که عبارتنداز:
۱- نگارش کتاب ۳۶۵ صفحه ای "برگی از خاطرات در مدیریت دانش"  که تقدیم دپارتمان مدیریت دانش سازمان گردید و عمدتا تجربیات سالهای حضور در واحدهای مختلف فرایندی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است و اشاره به هر روز نگارش یک تجربه دارد. براساس هدفگذاری شخصی البته اگر کرونا فرصت بدهد مصمم هستم که با سلامتی نسبی موجود هر ساله یک اثر نگارش گردد.
۲- تدوین بیش از ۱۰ مقاله علمی پژوهشی داخلی و ۲ مقاله خارجی و مشاوره دهی به سایر پژوهشگران خارج از سازمان در زمینه نگارش و ویرایش مقالات فنی مرتبط با صنعت گاز.
۳- تهیه فیلم های آموزشی اطلاعات عمومی صنعت گاز و فرایند تولید مایعات گازی با همکاری موسسه آموزشی فرادرس که در سایت فرادرس برای علاقه مندان قابل دسترس می باشد و این همکاری کماکان ادامه دارد.
۴- فعالیت مستمر در جهت کاهش  فلرینگ با مساعدت کارشناسان مهندسی فرایند.
۵- عضویت در کمیته ها و کارگروه های مختلف فنی و همکاری با سایر ادارات در راستای اجرای مصوبات کمیته ها درنقش تسهیلگر.
۶-برگزاری سمینارهای مختلف فنی و همچنین سمینار آموزش جهت مدیران میانی سازمان در زمینه رفتار سازمانی، تئوری ها و مکاتب نوین مدیریت.
۷- فعالیت  مستمر در کنترل سایر آلاینده های زیست محیطی که منجر به دریافت تقدیر نامه از سازمان محیط زیست  در سال ۱۳۹۸ گردید.
۸-  فعالیت در  شورای نظام همیاری و مشارکت پالایشگاه و همچنین سابقه ۸ ساله دبیری کمیته اداره آب، برق و بخار و ارایه بیش از ۲۱۰ پیشنهاد که برخی از این پیشنهادها منجر به سود و صرفه قابل توجهی گردید و منتخب جشنواره های نظام‌مشارکت می باشد از جمله: پیشنهاد احیای ذغال کربن اکتیو ( حقوق و مزایای دریافتی سالیانه  حدود ۲۰٪ سود و صرفه حاصل از این پیشنهاد است) و انجام تعمیرات اساسی بدون از کاراندازی واحد بازیافت آب که هر ۲ مورد اجرا گردیده است.
۹-گذراندن دوره تخصصی  یکساله مدیریت کسب و کار (DBA) در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به صورت مجازی.
۱۰- گذراندن کلیه دوره های مختلف آموزشی و کاربردی مرتبط با شرح وظایف شغلی، بخصوص در زمینه HSE و محیط زیست.
در پایان به رسم ادب تشکر ویژه دارم از  ابراز محبت کلیه همکاران شریف در ارسال پیام تبریک خالصانه از طرق مختلف و مساعدت خوب همکاران محترم روابط عمومی که زبان گویای پالایشگاه گاز فجر جم هستند.


   1399/12/16 08:21
  
تعداد بازدید :  198