گزارشی از روزه داری کارگران شرکت پالایش گاز فجرجم در ماه مبارک رمضان
 
همانطور كه مي دانيم در برخی از روایات آمده است، روزه گرفتن در هوای گرم دارای اجر و پاداش بسیاری است و حتی رسول اکرم(ص) روزه گرفتن در گرما را جهاد می دانند.اما باید از این هم غافل نشد که خداوند نیز هوای مجاهد در راه خود را دارد و قوت،‌ انرژی، صبر و عنایت خود را شامل حال او می‌کند. چند سالي است ماه مبارك رمضان ،هم زمان شده است با گرماي هوا و تعميرات اساسي در شركت پالايش گازفجرجم. در همين راستا به سراغ كارگران رفتيم و طي گفتگويي كوتاه با انها ،نظرشان را در اين ارتباط جويا شديم.


غلامعباس محمدزاده یکی از کارگران مسن تعميرات اساسي است، او درحالی که آچار بدست بود و بعنوان مكانيك فن هاي هوايي كار مي كرد  به ما می گوید: روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان و در روزهای گرم و طولانی سال باعث خواهد شد تا ما با روحيه مضاعفي روزانه به كار خود مشغول باشيم.
وی در ادامه افزود: درست است برای کارگرانی که روزانه بیش از 8 ساعت کار می کنند، روزه گرفتن در هوای گرم سخت است، اما اطاعت از امر پروردگار شیرینی خاصی دارد و وقتی لحظه ی افطار رو به درگاه خدا می کنم و از او میخواهم که روزه ام را قبول کند، حس خوبی به سراغ من می آید و احساس می کنم که خداوند دعایم را مستجاب کرده است.
محمد زاده با بیان اینکه در ماه رمضان تا زمانی که توان داشته باشم کار می‌کنم گفت: من 28 سال سابقه كار در تعميرات اساسي پالايشگاه دارم و از طرفي هرگز در ماه مبارك رمضان به خاطر روزه داري بيمار هم نشده ام و هر روز با روحيه به كارم در تعميرات اساسي ادامه مي دهم.
خليل حاجياني، در تعميرات اساسي شركت، كار بر روي مبدل هاي حرارتي و تيوپ بندل ها را انجام مي دهد ، او علاوه بر اینکه برای انجام کار خود بالای داربست های مرتفع می رود، همواره مراقب این  است که كليه الزامات ايمني را رعايت كند.
حاجياني درحالی که لباس كار كاملا مجهزي دارد و نیز به خاطر ماسک و کلاهی که گذاشته، عرق کرده است اذعان داشت: 27 سال است كه در تعميرات اساسي شركت با تن روزه در ماه مبارك رمضان كار مي كند و خداوند بزرگ هم شاكر هست كه فقط از این راه امرار معاش می کند، و تاكيد مي كند به یاد ندارم که در هیچ یک از ماه رمضان های این مدت، به خاطر انجام کار و دشواری آن روزه نگرفته باشم.
وی ادامه داد: خود روزه گرفتن در گرما به تنهایی سخت است، چه برسد به اینکه کار دشواری هم داشته باشید، اما ما دیگر به این اوضاع عادت کرده ایم، و برای کسب روزی حلال، سختی هارا تحمل می کنیم و مطمئن هستم خداوند پس از هر سختی، گشایشی قرار داده است.
وی از مديرعامل شركت درخواست کرد از سرپرستان بخواهد همواره از قشر کارگران حمایت کند چراکه کارگران با این چنین شرایط سخت کاری به فكر توليد پايدار پالايشگاه هستند.
یکی از شغل هایی که انجام آن در ماه مبارک رمضان، برای فرد روزه دار بسیار دشوار است، كار در مخازن و چيلرهاي تعميرات اساسي است.
به همین دلیل سراغ  عبدالحميد سالاري رفتم، او که در طول صحبت با من یک لحظه هم از کار خود دست نکشید گفت: كار من علاوه بر اينكه سختي خاص خود را دارد به شدت نيز به مراقبت نياز دارد و من نيز سعي مي كنم با رعايت تمامي الزامات ايمني و تحمل گرماي سخت تابستان روزه خود را نيز داشته باشم.
وی افزود: در طول روز معمولا 5 ساعت سرپا مي ايستم و كار مي كنم  و اكنون 7 ساعت سابقه كار در تعميرات اساسي پالايشگاه دارم و گاهي تشنگی روی آدم بسیار فشار می آورد، با این حال با ایمان و توکل به  خدا سعی می کنم از این آزمون الهی سربلند بیرون بیایم./ گزارش از سجاد بهزادي : خبرنگار شركت پالايش گازفجرجم
   1397/3/7 11:17
  
تعداد بازدید :  1424