دستکش های طلایی
بهترین دروازه بانان جهان ...
دستکش های طلایی         
   

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فوتبال، نیمی از نتیجه گیری یک تیم ارتباط مستقیمی با دروازه بان آن دارد. این روزها شاهد درخشش دروازه بانانی هستیم که برای تیم هایشان «دستکش های طلایی» هستند و یک تنه نتیجه را تغییر می دهند.

عملکرد استثنایی «جو هارت»، دروازه بان تیم منچسترسیتی در دیدار هفته گذشته این تیم مقابل دورتموند در مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان تمجید همه کارشناسان و بازیکنان را به همراه داشت.

شاید اگر «هارت» نبود «ماریو گوتزه» حداقل در این بازی، «هت تریک» می کرد. «وین رونی» هم تیمی «هارت» در تیم ملی انگلیس بعد از این بازی گفت: باید بگویم «هارت» در این بازی فوق العاده بود. به نظر من او بهترین دروازه بان جهان است.

این اظهار نظر رونی بهانه ای شد تا نگاهی به بهترین سنگربانان حال حاضر فوتبال جهان بیندازیم. در ادامه پنج دروازه بان برتر جهان را که در چند سال اخیر عملکرد آنها بیشتر مورد توجه بوده بررسی خواهیم کرد.

● ایکر کاسیاس

سن: ۳۱ سال

قد: ۱۸۵ سانتی متر

سنگربان تیم ملی اسپانیا و کاپیتان رئال مادرید بدون شک یکی از بهترین دروازه بانان حال حاضر دنیاست.

وی در قهرمانی تیم ملی اسپانیا در رقابت های یورو ۲۰۰۸، جام جهانی ۲۰۱۰ و خصوصا یورو ۲۰۱۲ نقش بسیار موثری داشت.

او اولین بار در سن ۱۸ سالگی درون دروازه رئال مادرید قرار گرفت و از سال ۲۰۰۰ تا به حال هم سنگربان تیم ملی اسپانیاست.

واکنش های استثنایی کاسیاس و کم اشتباه بودن او از اصلی ترین ویژگی های این سنگربان ۳۱ ساله است.

کاسیاس بیشترین بازی ملی را در تاریخ تیم ملی اسپانیا دارد و به عنوان یک دروازه بان نیز رکورد بیشترین تعداد بازی را در رقابت های لیگ قهرمانان به خود اختصاص داده است.

او در رقابت های یورو ۲۰۱۲ رکورد ۴۹۴ دقیقه بسته نگه داشتن دروازه «دینو زوف»، سنگربان اسبق تیم ملی ایتالیا را شکست و رکورد جدید ۵۱۱ دقیقه را از خود به جا گذاشت.

● مانوئل نویر

سن: ۲۶ سال

قد: ۱۹۳ سانتی متر

سنگربان شماره یک تیم ملی آلمان و باشگاه بایرن مونیخ که با وجود سن کم یکی از بهترین دروازه بانان حال حاضر جهان است.

او تابستان ۲۰۱۱ با رقم ۲۴ میلیون یورو از شالکه به بایرن مونیخ پیوست تا با این رقم لقب دومین دروازه بان گرانقیمت فوتبال جهان را به خود اختصاص دهد. مهار شوت های سنگین و بازی با پای بسیار خوب از ویژگی های «نویر» است.

در رقابت های فصل گذشته لیگ قهرمانان درخشش فوق العاده نویر خصوصا در دیدار نیمه نهایی مقابل رئال مادرید و مهار ضربات پنالتی ستاره های رئال نقش کلیدی در رسیدن باواریایی های به فینال رقابت ها داشت.

او در سال ۲۰۰۷ بهترین دروازه بان بوندس لیگا و در سال ۲۰۱۱ بازیکن سال بوندس لیگا شد.

نویر که تا سال ۲۰۱۶ با بایرن قرارداد دارد آینده بسیار روشنی هم در تیم ملی آلمان و هم درون دروازه باواریایی ها پیش رو خواهد داشت.

● پیتر چک

سن: ۳۰ سال

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پیتر چک از زمان ورودش به چلسی در سال ۲۰۰۴ به یک نقطه قوت این تیم تبدیل شد. چک به ندرت اشتباه می کند و یکی از عوامل انکار ناپذیر در کسب سه عنوان قهرمانی لیگ برتر و یک عنوان لیگ قهرمانان چلسی است.

او در سال ۲۰۰۶ در برخورد با «استیفن هانت»، بازیکن ریدینگ دچار شکستگی جمجمه شد اما خوشبختانه از این حادثه جان سالم به در برد و از آن به بعد همیشه در بازی ها از کلاهی مخصوص استفاده می کند.

چک اطمینان خط دفاعی چلسی نسبت به دروازه خودی بسیار بالا برده است. او در فصول ۰۵ ۲۰۰۴، ۰۷ ۲۰۰۶ و ۰۸ ۲۰۰۷ عنوان بهترین دروازه بان رقابت های لیگ قهرمانان را از آن خود کرد.

او در تیم ملی جمهوری چک رکورد استثنایی ۹۰۳ دقیقه بسته نگه داشتن دروازه خود را در اختیار دارد. این دروازه بان تا به حال در ۱۳۲ بازی رقابت های لیگ برتر موفق شده دروازه اش را بسته نگه دارد.

او در فصل ۰۵ ۲۰۰۴ موفق شد ۱۰۲۵ دقیقه دروازه اش را بسته نگه دارد و رکورددار شود اما در سال ۲۰۰۹ «ادوین فان درسار» این رکورد را شکست.

● جو هارت

سن: ۲۵ سال

قد: ۱۹۶ سانتی متر

هارت جوانترین دروازه بان این فهرست پنج نفره است. او در فصل ۱۰ ۲۰۰۹ به صورت قرضی به بیرمنگام پیوست و به دلیل درخشش در این تیم موفق شد عنوان بهترین دروازه بان فصل لیگ برتر را از آن خود کند.

او سپس به من سیتی بازگشت و موفق شد جای «شی گیون» را به عنوان سنگربان شماره یک سیتی بگیرد و در فصل ۱۱ ۲۰۱۰ عنوان دستکش طلایی لیگ برتر را از آن خود کند.

هارت درخشش خود را در فصل بعد هم ادامه داد و نقش کلیدی در نخستین قهرمانی من سیتی در لیگ برتر بعد از ۴۴ سال داشت.

او در دو فصل اخیر لیگ برتر به راستی شایسته عنوان دستکش طلایی که کسب کرده بوده و بدون شک یکی از ستاره های خوش آتیه فوتبال انگلیس محسوب می شود.

عملکرد حیرت انگیز هارت مقابل دورتموند در دیدار هفته گذشته لیگ قهرمانان زبان «روبرتو مانچینی» را هم به تمجید از او گشود. مانچو بعد از این بازی گفت: اگر هارت نبود ما سه یا شاید چهار گل دریافت می کردیم.

● جیان لوئیجی بوفون

سن: ۳۴ سال

قد: ۱۹۱ سانتی متر

بوفون که در سال ۲۰۰۱ با رقم هنگفت ۵۲.۲۹ میلیون یورو از پارما به یوونتوس پیوست و هنوز بعد از ۱۱ سال گرانقیمت ترین سنگربان جهان محسوب می شود. او تا به حال هشت بار عنوان برترین دروازه بان سری آ را از آن خود کرده که از این نظر رکورددار است.

نزدیک ترین رقیب او «آنجلو پروتزی» است که سه بار این عنوان را کسب کرده. کاپیتان تیم ملی ایتالیا بعد از «فابیو کاناوارو» و «پائولو مالدینی» بیشترین تعداد بازی ملی را در فوتبال ایتالیا دارد.

توانایی فوق العاده او در مهار شوت های سنگین راه دور و نقش رهبری اش در پشت خط دفاعی زبانزد است.

او یک رهبر به تمام معناست و همیشه در رختکن به دیگر بازیکنان تیم روحیه می دهد.

نقش بوفون در قهرمانی ایتالیا در رقابت های جام جهانی ۲۰۰۶ انکار ناپذیر است. بوفون در آن رقابت ها عنوان توپ نقره ای را از آن خود کرد و در تیم منتخب این تورنمنت قرار گرفت.

فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال چندی پیش بوفون را با ۱۹۹ امتیاز بالاتر از ایکر کاسیاس برترین سنگربان قرن ۲۱ اعلام کرد.

بوفون اخیرا در اظهارنظری اعلام کرد «مانوئل نویر» و «جو هارت» استعداد فوق العاده ای دارند و می توانند بزودی عنوان بهترین دروازه بان جهان را از آن خود کنند.

● آمار دروازه بانان در فصل ۱۲ ۲۰۱۱ در رقابت های لیگ

دروازه بان / تعداد بازی/ تعداد گل خورده/ مهار/ درصد مهار

بوفون/ ۳۵ / ۱۶ /۷۹ / ۸۳.۲%

کاسیاس/ ۳۷ / ۳۱ / ۸۴ / ۷۳%

چک/ ۳۴ / ۳۹ / ۸۴ / ۶۸.۳%

هارت/ ۳۸/ ۲۹/ ۹۷/ ۷۷%

نویر/ /۳۳ ۲۲ / ۵۸ / ۷۲.۵%

«جو هارت» بدون شک برای برچسب بهترین دروازه بان جهان می جنگد و به هیچ عنوان نمی توان او را خارج از این فهرست دانست.

اگر او بتواند همین طور ادامه دهد در چند سال آینده بدون چون و چرا بهترین دروازه بان جهان خواهد بود. تا آن زمان هارت باید علمکردهایی مثل بازی هفته گذشته مقابل دورتموند زیاد داشته باشد و باز هم تیمش را با این نمایش ها نجات دهد.
        
    
    
            روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )
1391/7/18