مهندس نجفی خبر داد
تحقق جهش تولید در شرکت پالایش گازفجرجم

تحقق جهش توليد در شركت پالايش گازفجرجم 
مديرعامل شركت پالايش گازفجرجم با اشاره به پيشرفت عمليات تعميرات اساسي در اين شركت گفت: انتظار داريم كيفيت عمليات تعميرات اساسي اين شركت مانند سال 1399 به جهش وافزايش توليد منجر شود.
وي افزود: از ابتدای سال 1399 که به ناگاه چرخ های اقتصادی همه کشورهای دنیا از جمله کشور عزیزمان ایران به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا به ناچار بسیارکند گردید؛ مقام معظم رهبری با درایت هوشمندانه ای در پیام نوروزی خود اين سال را بنام  "جهش تولید" نامیدند و در همین راستا وظیفه بزرگی را بردوش حوزه صنعت نفت و گاز نهادند.
مهندس نجفي ادامه داد:  شرکت پالایش گاز فجر جم به عنوان بزرگترین شرکت پالایش گاز مستقل کشور همگام با دیگر شركت   های زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران در راستای استراتژی های کلان خود(تولید پایدار و بهره ور) با درک شرایط خاص موجود اقدام به برنامه ریزی و پیگیری اجرای مجموعه فعالیت هایی در جهت تحقق حداکثری جهش تولید نمود.
وي گفت: در این راستا کارکنان پرتلاش این شرکت در طول سال 1399 علیرغم همه محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا در زمان اجرای دستورالعمل ها و پروتکل های مختلف پیشگیری در این خصوص، موفق به اجرای فعالیت ها و پروژه های مختلف برنامه ریزی شده با رویکرد افزایش بهره وری و صرفه جویی گردید و در این راستا میتوان به صورت خاص به اجرای پروژه تفکیک فازی اشاره نمود.
مديرعامل شركت پالايش گازفجرجم در مورد اجراي اين پروژه گفت:  از آنجایی که خوراک گازی این شرکت از سه حوزه نار، کنگان و پارس جنوبی تأمین می شود؛ کاهش فشارحوزه های نار و به ویژه کنگان باعث ایجاد اختلاف فشار با گاز ورودی از حوزه پارس جنوبی گردید که بالتبع باعث محدودیت دریافت خوراک از حوزه کنگان و همچنین پارس جنوبی  شده بود.
وي ادامه داد: این موضوع با تعریف، مطالعه و اجرای پروژه تفکیک فازی و آرایش جدید مسیر خطوط لوله داخلی پالایشگاه آغاز و گازحوزه کنگان جهت تصفیه به فاز 1 و گازهای حوزه نار و پارس جنوبی به فاز ۲ هدایت گردید که در نتیجه ضمن مرتفع نمودن مشکل مذکور در افزایش میزان دریافت خوراک از حوزه کنگان و همچنین حوزه پارس جنوبی بدون صرف هزینه باعث حداکثر صرفه اقتصادی ممکن با افزایش میزان تولید محصولات شرکت (گاز طبیعی، مایعات گازی و LPG ) و کاهش میزان مصرف برخی مواد شیمیایی در فرایند تصفیه گاز نسبت به مدت مشابه سال قبل گردید.
مهندس نجفي تصريح كرد: ما در توليد ميعانات گازی در سال 1399 به دليل  اجرای طرح تفکیک فازی در سه ماهه پایانی سال شاهد تحولي عظيم بوديم به طوري كه با افزايش 12 درصدي توليد اين محصول مهم روبرو بوديم و در مجموع  طرح تفکیک گازي در شركت  باعث افزایش حدود 28% در میزان گاز دریافتی از حوزه کنگان، افزایش 28% استحصال میعانات گازی، افزایش 49% تولید LPG بوده است.
وي  علاوه بر پروژه طرح تفکیک فازی؛ پروژه هاي افزایش تناژ بویلرها، اصلاح سیستم آبرسانی شهر کها و فعالیت هاي واحد خودکفایی را نيز از پروژ ه های شاخص اجرا شده درشركت پالايش گازفجرجم در سال ۱۳۹۹دانست.
 
   1400/4/21 14:08
  
تعداد بازدید :  806